Jednym z nieodłącznych elementów, które należy uwzględnić podczas projektowania zabudowy i ogrodzenia działki jest brama wjazdowa. Kiedy zdecydujemy już o jej umieszczeniu i położeniu, należy wybrać model, który wyglądem i przeznaczeniem będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom – a opcji na rynku jest wiele.
Różne rodzaje skrzydeł i mechanizmów otwierania
Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiedniego typu bramy, do których można zaliczyć:
- szynowe przesuwne – idealne do małych działek i krótkich podjazdów, nie wymagają zbyt wiele miejsca na otwieranie i zamykanie. Poruszają się na specjalnej szynie, która wymaga regularnego czyszczenia;
- samonośne przesuwne – podobne do typu szynowego, jednak poruszają się na specjalnych wysięgnikach, dzięki czemu mechanizm jest mniej podatny na zabrudzenia;
- uchylne jednoskrzydłowe – otwieranie i zamykanie opiera się na klasycznych zawiasach. Dobrze sprawdzają się w narożnikach działek;
- uchylne dwuskrzydłowe – wymagają najwięcej miejsca ze wszystkich, jednak są cenione przede wszystkim za majestatyczny, efektowny wygląd.
Warto zaznaczyć, że istnieją również bramy wjazdowe w innych, mniej standardowych typach, chociażby łamane ze składanymi skrzydłami, które łączą w sobie funkcjonalność modeli przesuwnych i uchylnych.
Manualna czy automatyczna?
Atrakcyjną, choć kosztowną możliwością, która zyskuje coraz większą popularność jest automatyka do bramy wjazdowej, dzięki której nie trzeba wysiadać z samochodu za każdym razem, gdy chcemy dostać się na posesję lub ją opuścić. Rozwiązanie to jest kompatybilne zarówno z modelami uchylnymi, jak i przesuwnymi. Automatyka może być uruchamiana przy pomocy specjalnego pilota lub czujnika ruchu.
Wygląd ma znaczenie
Ostatnim, lecz wcale nie mniej ważnym krokiem jest dobór estetyki wykonania bramy wjazdowej. W tym przypadku jednak należy kierować się przede wszystkim gustem – znaczenie dla efektu końcowego będzie mieć także spójność aranżacji z wyglądem domu i ogrodzenia. Osoby ceniące sobie prywatność z pewnością polubią minimalistyczne, pełne modele blokujące widoczność. Modele ażurowe kute z modelowanych prętów nie tracą jednak na popularności.